کاشان در پانوراما

کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان و فرمانداری ویژهٔ کاشان است که بخشی از استان اصفهان محسوب می شود. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است.

در حدود ۵٬۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از قدیمی ترین سکونت‌گاه در تپه سیلک در داخل کاشان پدید آمد.

همچنین در جدیدترین اکتشافات انجام شده و با توجه به يافته هاي حاصل از بررسي منطقه جنوبي كاشان در محدوده سفيدآب ،توسط فريدون بيگلري باستان شناس و محقق دوره پارينه سنگي ، آثار قابل توجهي از ابزارهاي سنگي مربوط به دوره فرا پارينه سنگي با حدود ۱۵٬۰۰۰ سال قدمت به دست آمد كه در زمينه تاريخ حضور انسان در منطقه كاشان مبحث جديدي را مطرح می کند.( بنابراین تاریخ این شهر کهن تا ۱۵٬۰۰۰ سال تخمین زده شد).

در زیر تصویری سه‌بعدی از خانه‌ی طباطبایی‌ها یکی از آثار تاریخی دیدنی شهر کاشان را مشاهده می‌کنید. خانه طباطبایی ملک شخصی حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی بوده است . تاجری خوش نام و معروف در دوران قاجار که شهره ی نامش در صنعت فرش از مرزهای ایران هم فراتر بوده است. مساحت خانه را ۴۷۳۰ متر نوشته اند و شامل سه بخش است : بخش اندرونی ، بخش بیرونی و بخش خدمه. معمار این خانه مشخص نیست و در سنه ی ۱۲۵۰ ساخت آن آغاز شده است و تمامی این خانه ی باشکوه در طول مدت ۱۰ سال ساخته شده است. معماری خانه طباطبایی گودال باغچه و حیاط مرکز است . بعد از زلزله ای معروف سال ۱۱۹۲ هجری قمری اکثر خانه های کاشان را بدین صورت ساخته اند ، معماری گودال باغچه یعنی باغچه ی خانه در گودی قرار گرفته است. بدین ترتیب بنا هم از نظر استحکام و مقابله با زلزله مقاوم می شود و هم آن که آبرسانی به بنا را تسهیل می کند در ضمن از رطوبت بنا هم برای رشد گیاهان استفاده می شود. وقتی بنا در دل خاک باشد ( یعنی بصورت گودال باغچه ساخته شود) خانه در عایق حرارتی هم قرار دارد. نه خانه زود گرم می شود و نه زود سرد.

منبع: مجموعه Willy Kaemena